Az ókori Egyiptom vagy „Óegyiptom” (egyiptomi nyelven Kemet, a Fekete) hosszú ideig fennállt ókori, nagy folyam menti civilizáció volt Északkelet-Afrikában, túlnyomórészt a mai Egyiptom területén. A Nílus völgyében feküdt a folyó középső és alsó szakasza mentén északon a Nílus-deltája és a Nílus negyedik kataraktája között, legnagyobb kiterjedését az i. e. 2. évezredben, az Újbirodalom idején érte el.
Az ókori Egyiptom több mint három és fél évezreden keresztül fejlődött. Története i. e. 3150 körül kezdődött a Nílus menti települések egyesítésével és i. e. 31-ben ért véget, amikor a Római Birodalom elfoglalta az országot, bár nem ők voltak az elsők, akik megszerezték az uralmat Egyiptom fölött.
Az egyiptomiak országukat számos néven emlegették, például Kemet, azaz „Fekete Föld”.
Az ókori Egyiptom történelméről a legismertebb korabeli történelmi forrás Manethón egyiptomi paptól származik. Manethón a Ptolemaioszok korában élt. Munkája három részből állt, de csak töredékek formájában maradt fenn.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93kori_Egyiptom
Hérodotosz görög történetíró szerint Egyiptom a Nílus ajándéka. Magyarázata: minden évben júliustól szeptemberig kiöntött a Nílus. Oka: Etiópiában a Kilimandzsáró hava megolvad, az áradás iszapréteget, termőföldet rakott le a Nílus környékén, emiatt fejlett mezőgazdaság, gazdag civilizáció. Öntözés csatornák segítségével + vízemelők. 1950-ben Asszuán-gát megépítése, azóta nincsenek áradások.
EGYIPTOM KORSZAKAI
Történetét két módszerrel is lehet korszakolni:
1. Birodalmak szerint
- Óbiradalom kora (i.e. 3000-től 1500-ig)
- Középbirodalom kora (i.e. 1500-től 1000-ig)
- Újbirodalom kora (i.e. 1000-től 500-ig)
- Késői kor (i.e 500-tól i.sz 30-ig)
2. Dinasztiák szerint
Összesen 30 dinasztia uralkodott, több ezer fáraóval.
LEGHÍRESEBB FÁRAÓK
MÉNÉSZ - első fáraó, i.e. 3000 körül. Ő egyesítette Alsó- és Felső-Egyiptomot, s ezzel létrehozta az egységes egyiptomi birodalmat. Ekkor jelent meg a hieroglif. A jelek szótagokat vagy betűket jelöltek. A magánhangzókat nem írták. Hieroglifák megfejtője Champollion volt, francia tudós. Rosetti-kő volt a segítéségre, rajta ugyanaz a szöveg három írásmóddal (hieroglifák, új egyiptomi, görög).
DZSÓSZER - óbirodalmi fáraó, III. dinasztia tagja. Első piramis építője i.e. 2800 körül. Lépcsős piramis Szakkara településen. Három nagy szintből áll, építőmestere Imhotep volt.
KHEOPSZ, KHEPRÉN, MÜKERINOSZ - óbiradalom IV. dinasztia tagjai. A IV. dinasztia tagjai építették a legnagobb piramisokat. Legmagasabb Kheopszé, 147 méter magas. E három piramis elnevezése a Gízai piramisok.
Piramis alap magyarázata = a Nap szimbóluma. Eredetileg színesz volt, teteje (csúcsa) aranyozott pyramidion.
Piramis építése: nem ismerték még a kereket, nem használtak lovat, fémek közül csak a rezet ismerték. 20-30 tonnás kőtömbök, beillesztés mesterséges rámpák, iszapcsúszdák segítségével. Kötőanyagot nem használtak.
EHNATON - újbirodalmi uralkodó. Nagy vallásújító, alapító volt. Az egyiptomi vallás Ehnaton előtt és után is politeista (több isten hívő) volt. Ehnaton eltörölte a több isten hitet és monoteizmust (egy isten hit) vezetett be = Aton vallás. Egyetlen isten Aton lett, a többit eltörölte. Kőfeliratokból kivésette a régi istenek neveit, helyükre Atont iratta. Nevét is megváltoztatta: IV. Amenhotep-ről (Ámol fia) Ehnaton-ra (Atomnak tetsző). Új fővárost választott, Théba helyett Ahet Aton-t. Jelentése: Aton fényhegye. Vallásreform oka: féltette hatalmát a korábbi vallás papjaitól. Így szüntették meg a papságot (Amon papság). Felesége Nofeltete (Nofertiti), egyiptomi szépség ideál. Ehnaton halála után az Aton vallást megszüntették, visszaállították a politeizmust. A régi istenek neveit visszavésték a feliratokba.
TUTANHAMON - Ehnaton fia, régi vallás visszaállítója. Nevében újra Amon neve. 18 évesen halt meg, oka vérfertőzés a sorozatos rokonházasságok miatt. Egyetlen királysír amit épségben találtak meg 1922-ben Howard Carter.
II. RAMSZESZ - nagy hódító fáraó, ő ideje alatt a legnagyobb és leghatalmasabb Egyiptom. 66 évig uralkodott. Legnagyobb elenfelei a hettiták - a mai Törökország területén éltek. Csata ellenük: Kádesi csata, a történelem legnagyobb harci kocsi csatája (három személyes - 1 hajtó, 1 védekező, 1 harcoló).
KLEOPÁTRA - utolsó egyiptomi fáraó. Róma volt ekkor már a világ ura. Kleopátra célja, megmentse országát a hódítástól. Szépségét is bevetette. Elcsábította Caesart. Caesar halála után Antoniust. Utána Octavianust próbálta, de nem sikerült. Kígyóméreggel öngyilkos lett. Egyiptomot elfoglalták a rómaiak.
Forrás: saját írás
|