Az kori Grgorszg vagy antik Grgorszg fogalmt a kzvlemny s a tudomny igen rugalmasan hasznlja. A fogalomnak alapveten kt rtelme lehet:
-
A mai Grgorszg terlete az korban. A terlet kori trtnelme az i. e. 3. vezredtl, a minszi civilizci kialakulsval kezddik s a Rmai Grgorszg idszakval fejezdik be. A korszak vgt a Rmai Birodalom buksa jelenti (i. sz. 476).
-
Az kori grg civilizci. Amikor a htkznapi szhasznlatban azt mondjuk, hogy "mr az kori grgk is", akkor ltalban az i. e. 8. szzadtl, a grg rsbelisg jbli megjelenstl a klasszikus Athn korszakn t a hellenizmusig, esetleg a rmai csszrkor elejig virgz grg civilizcit rtjk alatta. Ez az kor egsz grgl beszl vilgt jelenti s tbb mint ezer vet lel fel idszmtsunk eltt. Az kori grg civilizci nemcsak a mai Grgorszg terlett alkot Peloponnszoszi-flszigetet s gei szigetvilgot foglalta magban, hanem kiterjedt a Fldkzi-tenger s a Fekete-tenger medencjnek nagy rszre. Ide tartozott Thrcia, Ciprus, Kis-zsia gei-tengeri partvidke (abban az idben Inia), Sziclia s Dl-Itlia (mskppen Magna Graecia) s az elszrt grg gyarmatok: Illria, Gallia dli partvidke, Ibria, Krenaika (a mai Lbiban), valamint a Fekete-tenger partvidke a kaukzusi Ibria s Taurisz partjai mentn. Az kori grg civilizcit a legtbb trtnsz az egsz eurpai civilizci alapjnak tekinti, hiszen a Rmai Birodalom tovbbfejlesztette s elvitte Eurpa sok rszre. Az kori grg civilizci roppant hatssal volt a modern vilg nyelvre, politikjra, oktatsi rendszerre, filozfijra, tudomnyra, mvszetre s ptszetre, tpllva a nyugat-eurpai renesznszot, jjledve Eurpa s Amerika klasszicizmusban is a 18. s 19. szzadban is.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93kori_G%C3%B6r%C3%B6gorsz%C3%A1g

AZ KORI GRGORSZG TRTNETE
Nem volt egysges orszg, hanem sok kisebb vrosllambl n. poliszbl llt. Legjelentesbbek: Athn s Sprta. Grgorszg egyestse i.e. 336, Nagy Sndor nevhez fzdik.
Korszakai:
1. Mnoszi civilici - i.e. 2000-tl 1600-ig. Krta szigetn ltezett. Kirlysg volt, kzpontja Knosszosz vrosa. Itt volt a kirlyi palota, rgszek feltrtk, hresek a falfestmnyei. Gyakori bika brzols pl. bikaugrs, bikaviadal.
Mnosz - leghresebb kirly volt. Hozz fzdik a Minotaurusz legendja: Istenek bntetse, mert elfelejtette bemutatni a bika ldozatot. Szrnyszltt fia szletett, labirintust pt neki lakhelyl. vi ad ht fi s lny bekldse ldozatnak sorsolssal. Thszeuszra kerl a sor, elhatrozza, hogy legyzi. Problmja, hogy hogyan tall ki. Erre megolds Ariadne fonala.
Daidalosz s Ikarosz trtnete - Daidalosz a labirintus ptje. Mnosz megtiltja, hogy elhagyja Krtt, ne rulja el a labirintus titkt. Fival szrnyakat ksztenek, replnek, Ikarosz tl kzel megy a Naphoz, megolvad a viasz, lezuhan.
2. Mkni civilizci - i.e. 1600-tl 1000-ig. Mkn vros a flszigeten. Mkn npe az akhjok voltak. Ekkor jtszdik Homrosz mve az Ilisz s Odsszeia = Trjai hbor. A trjai hbor vals esemny. Heinrich Schliemann nmet rgsz az Ilisz lersa alapjn megkereste s kista Trjt.
3. Klasszikus kor - i.e. 600-tl 300-ig. Athn s Sprta fnykora ez az idszak.
Forrs: sajt rs
KORI GRG ISTENEK

A Tizenkt olmposzi isten, vagy ms nven a Dodekatheon , az kori grg mitolgiban a panteon legfbb isteneinek csoportja, akik az Olmposz hegy legtetejn ltek. A klnbz korokban sszesen tizenht klnbz istent tiszteltek az olmposziak kztt, de egy adott idben szmuk sohasem haladta meg a tizenkettt.
-
Zeusz a legnagyobb s leghatalmasabb isten, az olmposzi istenek karnak vezetje, az idjrs, a mennydrgs s a villmok istene.
-
Hra Zeusz felesge, az istenek kirlynje, a menny s a csillagok, a hzassg s a hsg istennje.
-
Poszeidn, – aki Hadsszal – Zeusz utn a legnagyobb tisztelettel vezett isten a tengerek, folyk s forrsok, az rvizek s fldrengsek istensge.
-
Aphrodit a szerelem, a szexualits, a szpsg s a vonzer istennje.
-
Hphaisztosz a tz istene, a szakszersg, a mvszi kidolgozs s fegyvermvessg megszemlyestje az istenek kovcsmestere.
-
Apolln a jvendls, a fny, a zene, a gygyts – a betegsg s az orvosls – valamint az jszat istene.
-
Hermsz az tmutats, a jsls, a vigasz s az jjszlets, az utazs, a psztorkods istene, a tolvajok patrnusa s az istenek hrnke.
-
Dmtr a fld termkenysgnek istennje, a mezgazdasg vdnke. Nagylelksge tpllja az embereket.
-
Artemisz a vadszat istennje, az llatok, a vadon s a fiatal lnyok patrnusa.
-
Pallasz Athn a blcsessg istennje, az er, a kzmvessg (klnsen szvs, fazekassg s csmestersg), a bels szpsg, mveltsg s a harc megtestestje.
-
Arsz a hbor s a vronts istene.
-
Hesztia az otthon, a csald s a szv istennje.
Alvilg
-
Hadsz az univerzum egyharmadnak istenkirlya, az alvilg sttje, a holtak birodalma.
-
Perszephon az alvilg kirlynje, a hall s a tavaszi jjszlets istennje.
Tovbbi istenek
-
Dionszosz a bor, a szl, a nvnyzet, a termkenysg, a sznjtszs s a mmor istene.
-
Hraklsz az istenek vdelmezje, a hsi nfelldozs megtestestje (hallval nyert rkltet az istenek karban).
-
Hliosz a napisten, a Hold s a Hajnal istenninek btyja.
-
Hb az ifjsg s a menyegz istennje.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Tizenk%C3%A9t_ol%C3%BCmposzi_isten
|