Az kori Rma sszefoglal nv alatt Rma kori vrosllamt, illetve az abbl kintt s a Fldkzi-tenger trsgre, valamint Eurpa s a Kzel-Kelet jelents rszre kiterjed kori civilizcit rtjk. 12 vszzados fennllsa alatt (i. e. 8. szzad – i. sz. 5. szzad) a rmai civilizci kis helyi kirlysgbl a hatalmas Rmai Birodalomm ntt, amelyben a meghdtott terletek nagy rsznek lakossga asszimilldott s a rmai civilizci rszesv vlt. Az kori Grgorszgot s az kori Rmt egyttesen „klasszikus kori civilizcinak” vagy „antik vilgnak” nevezik. Az kori Rma tbbek kztt az irodalom, a jog, a nyelvek, az ptszet, a mvszet s (utbb, a birodalmi korszakban) a hadvisels tern egyarnt risi hatst gyakorolt Eurpa ksbbi fejldsre.
RMA ALAPTSA
Rma alaptsrl kt monda szletett:
-
Az egyik szerint Rma vrost Romulus s Remus, Mars hadisten s Rhea Silvia ikergyermekei alaptottk. Romulus rabszolgja, flrerts folytn meglte Remust, s Romulus lett Rma els kirlya. A vros alaptst a hagyomny Kr. e. 753. prilis 21-re tette.
-
A msik szerint a rmaiak Trjbl szrmaznak. A vros pusztulsa utn hajn rkeztek Itlia kzps vidkre. Miutn az itt l latinokkal szerzdst ktve letelepedtek, hossz ideig bkben ltek. Egyszer az egyik kirlyukat gonosz ccse elzte a trnrl. Az j kirly megparancsolta a szolginak, hogy testvre unokit vessk a Tiberis folyba. gy akarta elkerlni, hogy a trnt ksbb elvegyk tle. A kosrba tett ikerfikat a megradt, medrbl kilpett Tiberis nem sodorta el, hanem a partra tette. Romulust s Remust egy anyafarkas mentette meg. Megvdte s tpllta a gyermekeket, majd a krnykbeli psztorok neveltk fel ket. Vitz, ers fiatalokk vltak, s visszaszereztk nagyapjuk trnjt. Mivel ikrek voltak, letkoruk alapjn nem tudtk eldnteni, hogy melyikk legyen a kirly, s alaptsa meg csods megmeneklsk helyn az j vrost. Felmentek teht egy-egy dombra, ahonnan az eget kmleltk madrjslatra vrva. Remusnak hat, Romulusnak tizenkt saskesely jelent meg. gy Romulus lett az j vros ura, melyet rla neveztk el Rmnak. A mondk szerint a vrosalapts itt is Kr. e. 753-ban trtnt.

Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93kori_R%C3%B3ma
AZ KORI RMA TRTNETE
Helyszn Appenini flsziget, Itlin vgighzd hegysgrl kapta a nevt.
slaki az etruszkok. k hoztk ltre az els kirlysgot.
I.e. 1000 krl latin bevndorls, legyzik az etruszkokat, tveszik a hatalmat.
I.e. 753 Rma alaptsa. Alaptsrl szl Romulusz s Remusz legendja. Kzsen alaptjk a vrost, majd sszevesznek. Remusz kignyolja Romuluszt a fal miatt, amit ptett. Romulusz mregbl megli. (anyafarkas nevelte fel ket). Romulusz lesz Rma els kirlya.
Rma trtnetnek hrom korszaka:
1. kirlysg kora - i.e. 753-tl i.e. 510-ig. Ezalatt ht kirly uralkodott. Els Romulsz, utols Targuinius Superbus (nagyon ggs). Zsarnok volt, ezrt np megdnttte hatalmt s kikiltotta a kztrsasgot.
2. kztrsasg kora - i.e. 510-tl i.e. 31-ig
3. csszrsg kora - i.e. 31-tl i.sz. 476-ig
RMA S KARTHAGO HBORJA

Kztrsasg kornak legnagyobb hborja.
Karthago - szak-afrikai kirlysg.
Rma elszr egy vros volt. Fokozatosan terjeszkedett s birodalom lett belle. Elszr a flszigetet hdtotta meg, itt szembe kerlt rivlisval Karthagval.
Hrom hbort vvtak - n. pun hbork.
1. pun hbor - ttje, Sziclia birtoklsa. Mindkt hatalom magnak akarta. I.e. 264 tengeri csatban Rma gyz. Gyzelem oka a csaphd tallmnya.
2. pun hbor - i.e 218-tl i.e. 202-ig. Karthago clja a revans visszavgs. Hadvezrk Hannibl. vtizedekig kszlnek Hannibl vezetsvel. Hannibl clja a meglepets. Nem tengeren tmad, ahol a rmaiak vrjk. Kerl utat tesz, tkell a Gibraltl-szoroson, Pireneusokon, Alpokon. I.e. 214 Hannibl gyzelme. Tbb szz harci elefnttal jtt, de csak egy maradt letben (henpusztuls, megfagys, szakadkok). Rmaiak pnikba esnek, monds keletkezik: " Hannibal ante portas " (Hannibl a kapuk eltt). Rma szerencsje, tehetsges hadvezr kerlt a hadsereg lre, Cornelius Scipio. Haditerve nem Rmt vdte, hanem elindult a vdtelenl hagyott Karthago elfoglalsra. Hannibl knytelen volt hazaindulni, hogy megvdje az otthoniakat. I.e. 202 dnt csata Hannibl s Scipio kztt (Zmai csata, Scipio gyzelme).
3. pun hbor - i.e. 160. Karthago mr teljesen gyenge. Rma el akarja vgleg puszttani, hogy soha ne erdhessen meg jra. Fleg Caro szentor akarta ezt. Minden beszdt gy fejezte be: " Ceterum censeo Carthaginem delendam esse. " (Akkor is azt mondom neketek, hogy Karthagnak el kell pusztulnia). Vgl megtmadtk, leromboltk, fldjeit sval behintettk, hogy termketlen legyen. Karthago eltnt a Fld sznrl.
Karthago legyzse utn Rma egsz Eurpa s a Fldkzi-tenger trsgnek ura lett. A meghdtott terleteket provincikba (tartomnyokba) szerveztk. lkn helytart llt. Legjelentsebbek: Hispnia (Spanyolorszg), Luzitnia (Portuglia), Africa (Tunzia), Mauritnia (Algria, Marokk), Grcia (Grgorszg), Makednia (szak-Grgorszg), Cappadoria (Trkorszg), Dacia (Erdly, Romnia), Thracia (Bulgria), Jdea (Izrael), Pannonia (Magyarorszg), Germnia (Nmetorszg), Galbia (Franciaorszg), Britania (Anglia). Pannnia fvrosa Aquincum a mai Budapest.
A KZTRSASG VLSGA, POLGRHBOR KORA

A kztrsasg megsznshez s a csszrsg kialakulshoz belhbork sora vezetett: i.e. 73 Spartacus fle rabszolgalzads. A hadifoglyokbl dolgoz rabszolgolgk vagy gladitorok lettek. Gladitor jtkok szntere anfitetrum. A leghresebb a Coloseum Rmban. Gladitor kikpz iskola Capuban. Spartacus kikpz volt, de is rabszolga. Fellztotta a gladitorokat, megszknek. Kiszabadtanak ms rabszolgkat, sokan csatlakoznak hozzjuk. Cl Dl-Itlia, hajra szlls. Odarnek kb. 20 000-en vannak. Spartacus meggondolja magt. Visszafordul Rma fel, hogy tvegye a hatalmat, rmai hadsereg vele szemben. Vezrk Crassus. Crassus gyz. Vres megtorls, Rmtl Capuig vezet t Via Appia mentn 6000 rabszolgt keresztre fesztettek.
Ezutn a hadvezrek hatalma nagyon megersdtt Rmban. Hrman emelkedtek ki kzlk:
1. Crassus - Spartacus legyzje
2. Pompeius - Fldkzi-tengeri kalzok legyzse
3. Julius Caesar - Gallia s Britania meghdtsa
sszefognak, hogy megszerezzk a hatalmat. I.e. 60-ban els triumvirtus (hrom frfi szvetsge). Crassus hamarosan meghal, de a hatalmat sikerlt megszereznik. Caesar s Pompeius egyms ellen fordultak. Egyeduralom a cljuk. Caesar megindul Pompeius ellen. tlpi a Rubicon folyt (Gallia s Itlia htrfolyja), ekkor mondja: " Alea acta est. " (A kocka el van vetve).
I.e. 48 Pharszaloszi csata, Caesar gyzelme. Megszerzi az egyeduralmat. I.e. 48-44 Caesar uralma. Dikttorr kiltotta ki magt. Mg nem csszrsg. A csszr sz Caesar nevbl szrmazik. A szentus hatalmt ezzel httrbe szortotta. A kztrsasg korban Rma irnyti a szentorok voltak. A szentorok fltkenyek voltak Caesar hatalmra, sszeeskdtek a meglsre. I.e. 44 mernylet Caesar ellen, 23 ksszrssal meglik. 23 szentor volt, kzs legyen a felelssg. Utols mondata: " Te is fiam, Brtus. "
jra a hadvezrek hatalma ersdik meg. Msodik triumvirtus meglaptsa i.e. 44-ben, megszerzik a hatalmat, majd egyms ellen fordulnak (Antonius, Lepidus, Octavianus). Lepidus meghal.
I.e. 31 Actiumi csata, Octavianus gyzelme Antonis felett. Megszerzi az egyeduralmat. Nevt megvltoztatja Augustusra (dicsssges). lett az els csszr, mert felvette Caesar nevt= Augustus Caesar.
A CSSZRSG KORA
A leghresebb csszrok:
AUGUSTUS - els csszr, eredeti neve Octavianus. Megsznteti a kztrsasgot s egyeduralmat teremt. F clja, a hossz polgrhbor utn a bke megteremtse. Sikerlt, uralkosa n. " Pax Romana " idszaka. Ezutn hdtani kezd. Cl a birodalom hatrainak kiterjesztse a Rajnig s a Dunig. Germnia, Dcia, Pannnia meghdtsa. Kipti a Limes vonalat. Erdrendszer szaki-tengertl a Fekete-tengerig a Duna s a Rajna mentn. Erdk lncolata nhny kilomterenknt. Ha valahol barbr tmads rte a Limes-t jelads a szomszd erdnek (tkr, tz). Vgig futott a hr, lgik indultak a tmads helyre. Erdtpusok: Castellum (nagy erd), Castum (kzepes erd), Burgus (rtorony).

NERO - els szzadban uralkodott. Az n. rlt csszrok kz tartozott. Kezdetben anyjval egytt uralkodott. Meglte anyjt, tvette a hatalmat. Kor leghresebb filozfusa, Seneca volt gyermekkori nevelje. Ksbb t is meglte. Egyik leghresebb keresztny ldz volt. ldzs oka az n. csszrkultusz. A csszrok megkveteltk, hogy ket is istenknt tiszteljk. Keresztnyek, csak egy Istent ismertek el. Katakombkban bjkltak, Rma alatti pincerendszer.
Rma felgyjtsa. Kt oka volt r:
1. rfoghassa a keresztnyekre
2. kltnek kpzelte magt, s ihletet kapjon Trja gse cm mve megrshoz. Lngok eltt lanton jtszva szavalta mvt.

CALIGULA - is rlt csszr volt. Kinevezte kedvenc lovt szentorr, aki rszt vett az lseken. F oka erre, hogy gy gynyolja ki a szentorkat.
MARCUS AURELIUS - a j csszrok kz tartozott. Tehetsges hadvezr volt. llandan harcolt szakon a germn trzsek ellen. Vdte a Limes vonalat. Filozfus csszr volt, f mve az " Elmlkedseim " cm. Egyik fejezett Prkny mellett a Garam torkolatnl rta. A fejezet vgn megjegyzs: " rtam a kvdok fldjn a Granum torkolatnl. "

DIOCLETIANUS - legnagyobb problma az szaki germn betrsek. A birodalom tl nagyra ntt. Nehz volt egy kzpontbl irnytani. Megoldsa a tetrarchia uralmi forma, kinevezett maga mell hrom trscsszrtm gy ngy uralkodja lett a birodalomnak, kln-kln terletek fltt, Diocletianus volt a fnk. 3. szzadi uralkod. Egyik legnagyobb keresztny ldz.
CONSTANTINUS (Nagy Konstantin) - legnagyobb tette a keresztny ldzs megszntetse, a keresztnysg llamvallss ttele. Ltomsa egy csata eltt egy fnyes kereszt (E jellel gyzni fogsz.). Megnyeri a csatt.
313 Milni Edictum - a keresztnysg llamvallss ttele. alaptotta Konstantinpoly vrost, Boszporusz tengerszoros kt oldaln. Ksbbi nevn Biznc, ma Isztambul.

395 - a biradalom kt rszre bomlik: Nyugatrmai Birodalom, fvrosa Ravenna. Msik rsze Keletrmai Biradalom, fvrosa Konstantinpoly (Biznc).
476 - Nyugatrmai Birodalom buksa, Odoaker gt hadvezr letasztotta trnjrl az utols rmai csszrt Romulus Augustulus-t.
Forrs: sajt rs
|