
A knai nagy fal az i. e. 3. szzad s i. sz. 17. szzad eleje kztt Kna szaki hatrn ptett erdtmnyrendszerek sszessge, amelynek clja az volt, hogy a fldmvel Knt megvdje az szaki nomd trzsek (nagy rszben a hunok) tmadsaitl.
A nagy fal valjban soha nem volt sszefgg fal, klnbz erdtmnyekbl llt, amelyeknek jellege s elhelyezkedse a mindenkori politikai helyzettl fggen vltozott. Az els vdelmi rendszert Csin Si Huang-ti kezdte kipteni az i. e. 210-es vekben a Hadakoz fejedelemsgek kornak korbbi falszakaszait felhasznlva. A ksbbi dinasztik nmelyike j erdtmnyeket hzott fel (Han, Szuj, Ming), mg ms korszakokban a falat egyltaln nem hasznltk. A ma lthat falszakaszok az 1368 s 1644 kztt uralkodott Ming-dinasztia idejn pltek; ezeket mr tglbl emeltk, de a korbbi erdtmnyek f ptanyaga a dnglt fld volt.
Mivel a fal nem sszefgg, egysges ptmny, hanem klnbz korokban, egy tbb szz kilomter szles svban plt falszakaszok sszessge, pontos hosszt nem lehet megllaptani. Az egyik forgalomban lv hivatalos adat a fal hosszt 6352 km-re teszi, de ms becslsek 3000-10 000 km kztt ingadoznak.
A nagy fal nagy rsze hegyvonulatokon hzdik gy, hogy a kls oldalon meredek sziklk vannak.
A Ming-kori fal kls bortsa tglkbl s tgla alak kdarabokbl ll. Belsejt dnglt agyaggal, illetve kzzalkkal tltttk fel. Magassga tlagosan 10 mter, szlessge a talapzatnl 7-8 mter, tetejnl pedig 4-5 mter.
A falon nyllvsnyi tvolsgra egymstl bstykat, erdtmnyeket s az ellensg esetleges tmadsaira fsttel s tzjelekkel figyelmeztet jelztornyokat ptettek. A bstykban, illetve az erdtmnyekben lelmiszert s fegyvereket troltak. A falon s kzelben csapatok llomsoztak, hogy idben jelezzk a kls tmadsokat s a vdelem els vonalul szolgljanak.
A fal egy kis rszt restaurltk, elssorban a turistk miatt. Nagy rsze azonban az enyszetnek van kitve, s gy bizonyos rszek mra mr szinte eltntek. A fal napjaink vandalizmusnak is ldozatv vlik, pldul kedvelt clpontja a graffitiseknek. A fal tglinak egy rszt a helyi lakosok hordjk el, hogy azokbl ptkezzenek. A Ming-kori falnak egyes becslsek szerint 37%-a, ms becslsek szerint 42%-a tnt el. A fal ms rszei a szablytalanul mkd bnyk miatt omlanak le.
A knai nagy falat az UNESCO 1987-ben felvette a vilgrksg helysznei kz.
A kzhiedelemmel ellenttben a nagy fal nem lthat szabad szemmel a vilgrbl. Csak nhny mter szles, s a szne hasonlt a krnyezethez, gy az rbl lehetetlen szlelni. Az ezzel kapcsolatos vrosi legenda (hogy a nagy fal volna az egyetlen ember alkotta dolog a fldn, ami a Holdrl is ltszik) egy 1932-es amerikai kpregnybl ered. Elmleti megfontolsok azt mutatjk, hogy a Nagy Fal szabad szemmel mg fldkzeli rplyrl sem, vagy csak valszntlenl szerencss krlmnyek kztt lenne lthat, egyszeren nem elg vastag ahhoz, hogy az emberi szem felbontkpessgvel ilyen nagy tvolsgbl szlelhet legyen.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%ADnai_nagy_fal
|