
A Kreml a modern szhasznlatban Moszkva kzepnek fallal krlvett trtnelmi pletegyttest, Oroszorszg kulturlis s hatalmi kzpontjt, uralkodinak s dntshozinak szkhelyt jelenti.
A kreml sz eredetileg olyan fellegvrat, citadellt jellt, melyet az si orosz vrosokban ptettek, s amelybl tbb (pl: Kazn, Novgorod, Nyizsnyij Novgorod, Pszkov, Szuzdal) mig fennmaradt. A moszkvai Kreml az azonos nev foly partja fl, a Borovickij dombra plt, s mra a Vilgrksg rsze, a vilg egyik leghresebb pletegyttese lett.
A Kreml sszterlete 27,5 ha. A szablytalan hromszget alkot fal hossza 2235 m, magassga 5 s 19 m kztt vltakozik, szlessge 3,5-6,5 m. A falakat s bstykat 1485-1495 kztt emeltk a III. Ivn ltal behvott olasz mesterek irnytsval. Eredetileg 18 vdbstya kszlt, a 17. szzadban ezeket stortetkkel lttk el s tovbbi kt bstyatornyot is ptettek.
Napjainkban a Kreml tbb kormnyzati szervnek ad otthont, itt van a moszkvai ptrirka lakosztlya, az Oroszorszgi Fderci elnknek rezidencija (a Szentus pletben) s tbb mzeum. A Kreml pletegyttese a Moszkvba ltogat turistk legfontosabb clpontja. A szomszdos Vrs trrel egytt 1990-ben az els oroszorszgi kulturlis helysznek kztt vettk fel az UNESCO Vilgrksg listjra.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kreml

A Vrs tr Moszkva s Oroszorszg leghresebb tere, az orosz trtnelem sok fontos esemnynek sznhelye. A Moszkva foly partja melletti enyhe dombon, a Kreml s az egykori zleti negyed, a Kitaj-gorod kztt fekszik. Kulturlis s trtnelmi rtkeik miatt 1990-ben a Kreml pletegyttese s a Vrs tr az els oroszorszgi helysznek kztt kerlt fel az UNESCO vilgrksg listjra.
A teret nyugatrl a Kreml fala, keletrl a GUM hosszan elnyl plete hatrolja; szakon a Trtneti Mzeum, dlen a Vaszilij Blazsennij-szkesegyhz zrja le.

Szent Basil szkesegyhz
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%B6r%C3%B6s_t%C3%A9r
|