
A sydneyi Operahz j pletnek megptsre 1954-ben plyzatot rtak ki. Ezen 32 orszgbl 233-an vettek rszt. A nyertes egy ismeretlen dn ptsz lett: Jørn Utzon. A tervet fotk alapjn alkotta meg. Ihletje Sydney hatalmas jachtkiktje vitorlsainak vitorlja volt.
Kivitelezse mszakilag komoly nehzsgeket okozott. A terv s kltsgei lzba hoztk a vros lakossgt. Az nkormnyzat 7 milli ausztrl dollrt szavazott meg. Az ptkezs hatridejt az 1963. vre hatroztk meg. Azonban az ptkezs tz vnl tbbet vett ignye s a tnyleges kltsgei meghaladtk a 100 milli dollrt. Utzon 1966-ban mszaki, politikai s pnzgyi problmk miatt visszavonult. Kiderlt, hogy a hatalmas betonvitorlkat nem tudjk elkszteni.A hinyz pnzsszeget lottbevtelekbl fedeztk. Az plet vgleges vltozata nemcsak Utzon fantzijnak diadala, hanem azon ngy ausztrl ptszmrnk is, akik a tervet megvalstottk.
Az operahzat II. Erzsbet brit kirlyn 1973. oktber 20-n avatta fel. Sokak vlemnye szerint msodik vilghbor ta nem ptettek szebb pletet a vilgon.
Az opera 2,2 hektrnyi terletet foglal el. A tetszerkezet „vitorli” 161 tonna slyak s 67 mter magasak.
Az plet bels stlust „a vilgrkorszak gtikjnak” nevezik. Ebben az operban van a vilg legnagyobb sznpadi fggnye. August Coburne tervei alapjn kszlt. „a nap- s hold fggnynek” nevezte el. Minden fggnyszrny 93 m²-es. A hangversenyterem orgonja a vilg legnagyobb mechanikus orgonja; 10 500 darab spja van.
Ms rendezvnyek megtartsra mg t terem ll rendelkezsre. Az pletben van mg mozi s tterem is. Frhelyeinek szma: 1550, a hangversenyterem lhelyeinek szma pedig 2700.
Az operahz a szkhelye a sydneyi szimfonikus zenekarnak s a filharmonikusok krusnak, valamint a vrosi sznhznak is.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Sydney-i_Operah%C3%A1z
|