
Timbuktu a nyugat-afrikai Mali szakkeleti rszn tallhat vros. A telepls nagyjbl 15 km-re fekszik a Niger folytl szakra.
Timbuktunak a 9. szzadig nem volt lland lakossga, virgzsnak akkor indult, amikor a megvltozott kereskedelmi tvonalak a telepls krnykre tevdtek t. Ezutn fontos kereskedelmi gcpont lett: temrdek arany, s, elefntcsont s rabszolga cserlt gazdt a vros falain bell.
A 12. s a 13. szzadban a Mali Birodalom rsze volt, majd a 14. szzadban a Ghnai Birodalom rsze lett. A 15. szzad els felben a tuaregek vettk t a hatalmat a vros felett, m 1400-as vek msodik felben a Szongai Birodalom kebelezte be. A hatalmi vltozsok nem viseltk meg klnskppen Timbuktut, fnykorban tbb mint 100 000 ember lt itt. A vros aranykora 1591-ben rt vget, mikor a Marokki Birodalom vette t az uralmat. Ezutn vrost klnfle trzsek tartottk a kezkben, amg francik el nem foglaltk 1893-ban.
A vilghbork utn a gyarmati rendszer felbomlsval a vros az 1960-ban megalakult Mali Kztrsasghoz kerlt. Napjainkban az elszegnyedett vrost gyakran sjtja aszly, s a kzeli Niger foly miatt rvz is. Az egyik legfbb bevteli forrst a turizmus kpezi.
A vros aranykorban sok muszlim tuds dolgozott a Timbuktuban, ahol knyvtrat s egy hres iszlm egyetemet, a Sankore madrassah-ot is megalaptottk, ahol 20 000 dik tanulhatott. Ezek miatt Timbuktu a trsg tudomnyos kzpontjv lett. Sok nagy trtnetr s utaz, mint Ibn Battta s Leo Africanus is rt a vrosrl, amely ezek ltal Eurpban nagy hrnvre tett szert, s gazdagsga valamint titokzatossga az utazk kedvelt clpontjv tette.

Sankore mecset
A Vilgrksgi Bizottsg 12. lsszakn 1988 decemberben Timbuktu trtnelmi kzpontjainak egyes rszeit felvette a vilgrksgi listra. A felvtel okai kz tartozott az a tny, hogy Timbuktu vallsi helyei elengedetlenek voltak a korai iszlamizcihoz szak-Afrikban, valamint a vros ptszete mg mindig az eredeti, hagyomnyos szak-afrikai ptsi technikkat szemllteti.
Korbban, mr 1979-ben trtnt egy jells, mely Timbuktut a Vilgrksgi Listra tette volna, de ez akkor nem sikerlt. Mali kormnya ugyanis az egsz vrost jellte, de Timbuktu tbb modern, a hagyomnyos iszlm ptszettl eltr plete miatt nem kerlhetett fel a listra.
Timbuktu hrom mecsetje kzl, melyek a vilgrksgi sttuszt lvezik, ktsgkvl az 1327-ben plt Djinguereber mecset a leghresebb. A mecset teljes egszben fldbl, fbl, illetve szalmbl ll, kivve az szaki homlokzatnak egy rszt, melyet mszk alkot. Imaterme 2000 ember befogadsra alkalmas, ezen kvl az pletben mg hrom bels udvar, kt minaret s 25 oszlopfolyos kapott helyet.

Djinguereber mecset
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Timbuktu
|