A CN Towert (angolul, teljes nevén Canada's National Tower) 1973 és 1976 között építették a kanadai Torontóban, az ottani ipar erősségének demonstrálása céljából. Építése idején a világ legmagasabb szabadon álló tornya volt a maga 553 méteres magasságával, amely címet 2007-ig meg is tartott. A tornyot 1537 munkás heti öt napban, napi 24 órában építette meg 40 hónap alatt.
A torony távközlési célokat is szolgál, ennek érdekében 338 és 553 méteren antennákat helyeztek el.
A toronyban 4 kilátószint látogatható. 342 m-en a Glass Floor (magyarul Üveg Padló) és az Outdoor Observation Deck (Külső Kilátó (Megfigyelő) Terasz ). Utóbbiban megtapasztalhatjuk az időjárást ebben a magasságban, míg az előbbiben bátorságunkat tehetjük próbára a 6 cm vastag, kb. 100×130 cm-es üveglapokon lépkedve. 342 méterrel a föld fölött lehet sétálni vagy kúszni, vérmérséklettől függően. Bátran ki lehet próbálni, réteges, edzett üveg, amelyet rendszeresen teherpróbának vetnek alá és évente cserélnek.
346 m-en található a Horizons Café alkalmi étkezésekre és az 'Indoor Observation Deck' ('Look Out' szint), ahová 58 másodperc alatt visz fel a lift.
351 m-es magasságban helyezték el a gömb alakú, forgó éttermet. Az itt étkező vendégekkel a padló 72 perc alatt körbefordul, hogy zavartalanul élvezhessék az alant elterülő város és az Ontario-tó látványát. Az étteremben közel 500-féle kitűnő bor között válogathatunk. Szintén itt találhatjuk az 'Art Gallery of Onto'-t, ahol emléket vásárolhatunk.
447 méteres magasságban lévő 'Sky Pod'-ba külön lift visz fel, külön jegy ellenében. Innét látható a várost körülvevő régió, tiszta időben a látótávolság 160 km is lehet (a Niagara-vízesést is láthatjuk).
A torony 6 db üvegfalú gyorslifttel van felszerelve, a kabinok 22 km/h sebességre gyorsulnak fel. Évente 2 millió turista látogatja meg Toronto jelképének is számító tornyot.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/CN_Tower
|