
A Nagy-korallztony Fldnk legnagyobb korallztonya, a Korall-tengerben tallhat, nem messze szakkelet-Ausztrlia Queensland nev llamnak partjaitl. 2000 km hosszan hzdik, 34,4 milli hektron, s mg az rbl is lthat. Nagyjbl 3000 korallztonybl s krlbell 900 kisebb-nagyobb szigetbl ll, melyek nagyjbl azonos tvolsgra vannak a tengerparttl.
A Nagy Korallztonyon tbb nemzeti parkot is kialaktottak. Ezek egyike – az 1975-ben ltrehozott – Zld sziget, amely alig 3 mterre emelkedik ki a Csendes-cen szintje fl. Felsznt fleg kkuszplmk bortjk. Partjait fehr korallhomok fedi, melybe levesteknsk s kznsges cserepesteknsk rakjk pingponglabdnyi tojsaikat. A kikel apr teknsket elssorban a szigeten fszkel sirlyok s csrek veszlyeztetik, amelyeknek knny prdt jelentenek a homokban csetl-botl, a vz fel igyekv aprsgok.
A szirteket fknt kkorallok s szarukorallok ptik fel, ltrehozva egy fantasztikusan sznes tengeralatti vilgot. A vizsglatok megllaptsa szerint 400-nl tbb korall faj vesz rszt a szirtptsben. A szirtek s zegzugaik hallatlanul sokszn lvilgnak nyjtanak meglhetsi s megtelepedsi lehetsget. Gyakran lthat a 2 mzsra is megnv riskagyl, melybe nem ajnlatos belelpni, mert oly szorosra tudja zrni hjt, hogy szinte lehetetlen tle megszabadulni. A mrges kpcsiga emberre nzve is kellemetlen mregfogakkal rendelkezik. A fehr kauricsiga viszont hossz idn keresztl pnzknt szolglt a tengerparti npek szmra. Rokona, az klmnyi tigriscsiga egyik legszebb porcelncsiga, mely az emlktrgy zletek gyakori szereplje. A lagnk csendes vizben otthonos a nagy termet, akr fl kilra is megnv rk, a languszta s a medverk.
E terlet legsznesebb s leggazdagabb llatcsoportja azonban minden bizonnyal a halak. Tbb, mint 1500 fajt rtak itt le. A narancs-fekete-fehr narancs bohchalak jtkosan bujklnak a msokra hallos veszedelmet jelent virgllatok karjai kztt. A pomps papagjhalak ngy elrenyl "fogval" csipkedik az apr korallpolipokat. A szirtek rejtett zugaiban l a magnyos s haraps murna arra lesve, hogy kzelbe tvedjen valami ehet hal. A rejtszn khal emberi szemnek alig szreveheten lapul a korallsziklkon. Megrinteni azonban letveszlyes, mert szinak megnylt tski ers mregmirigyekkel kapcsolatosak. Az lnkszn vrs sgr feltnen nagy szemekkel rendelkezik, s gyakran lthat, amint apr halrajok kz vg prdt keresve. Az egy mter hosszsgra is megnv bonitk csoportosan vadsznak, sokszor egszen kzel a felsznhez.
Ktsgtelenl e vizek leghresebb, vagy inkbb hrhedtebb llatai a porcos halak kz tartoz cpk, amelyek kzl szmos faj elfordul a Nagy Korallztony kzelben s vente tbb frdz illetve knnybvr is ldozatul esik kielgthetetlen tvgyuknak. rdekes, hogy ppen a legnagyobb faj, a 8-10 mterre is megnv riscpa egy rtalmatlan plankton ev llat. Nem gy a szrkecpk, vagy a dajkacpk, amelyek kzismerten moh ragadozk. Rokonuk, a kkpettyes tsksrja legtbbszr az aljzaton, a vilgos korallhomokon lapul. A sznes halrajok kztt gyakran feltnnek az ajakos halak, amelynek brt 4-5 centimteres tskk bortjk. Amennyiben veszlyt rez, testt felpumplja levegvel aminek kvetkeztben gmblyv vlik, mint egy megalomnis vadgesztenye. Nincs az a halev ragadoz, amely meg ne gondoln, hogy kikezdjen vele. A korallok kztt szmos tsksbr is megtelepszik. Klnbz tengerisnk s tengericsillagok, amelyek mind a szirtek nyjtotta tertett asztal vendgei. A lagnk homokjban helyenknt akkora tengeriuborkk fekszenek.
A Nagy-korallztonyt 1981 ta tartjk szmon a Vilgrksg rszeknt.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Nagy-korallz%C3%A1tony
|