
A Bajkl-t a Jenyiszej foly vzgyjt terletn, Dl-Szibriban, Oroszorszgban tallhat. A legkzelebbi nagyvros Irkutszk. Az oroszok mg ma is tengerknt emlegetik, a burjtok s a mongolok pedig sokszor Dalaj-Nor, vagyis szent tenger nven. A vilg legmlyebb tava, vize a Fld desvzkszletnek egytdt teszi ki. A tavat s krnyez terletet egyedi koszisztmjra tekintettel 1996-ban felvettk a vilgrksgek kz.
A 636 km hossz s 25–79 km szles t a legnagyobb desviz t zsiban (31 494 km²), s a Fld legmlyebb tava. A t vzszintje a tengerszint felett 455 m-rel fekszik, tlagmlysge 730 m.
A t neve valsznleg a burjt-mongol bajgal szbl szrmazik, ami termszetet jelent.
A kora krlbell 25-30 milli v, amivel a Fld egyik legregebb tava. A t a Kelet-afrikai-rokhoz hasonl hasadkvlgyben (rift), a Bajkl-rokban alakult ki. A krnyez vidk szeizmikusan aktv: sok hforrs tallhat a partvidken illetve a meder aljn is, s a fldrengsek sem ritkk a t vidkn.
A tavat vgig hegyek veszik krl. A tban 27 sziget tallhat, kzlk a legnagyobb Olhon, ami 72 km hossz. Az Olhon szigeten tallhat a mitikus smn szikla, mely eltt Dzsingisz kn is meghajolt. A Bajkl szvnek is nevezik ezt a szigetet, ahol a smnok lnek. A tavat tbb mint 300 foly tpllja, kztk a jelentsebbek: Szelenga, Uda, Barguzin, Fels-Angara s a Turka. A t egyetlen lefolysa az Angara.
A t viznek jellegzetessge, hogy nagyjbl 40 m-ig tltsz. A vize rendkvl j minsg, magas az oxigntartalma, alacsony az svnyianyag-tartalma. A szovjet idkben paprgyrat ptettek a t partjra, melyet napjainkban zrtak be, gy mr nem szennyezi a t vizt.
A t janurban befagy, majd mjusban felenged. Augusztusban a vz hmrsklete 12 C, de a partoknl elfordul, hogy a 20 C-ot is elri. A szl ltal keltett hullmok 5 m magasak is lehetnek.
A tnak rendkvli gazdag s vltozatos lvilga van. Kb. 1200 llat- s 600 nvnyfajnak ad lhelyet. A Bajkl t krl mig rintetlen serdk terlnek el, az itt l emberek bkben s harmniban lnek a szmukra tengerknt tisztelt vztmeggel.
Az llatfajok kzl kiemelkedik a t minden rszn megtallhat bajkli fka vagy nerpa, a Fld egyetlen desvzi fkafaja. A fkhoz hasonlan tengeri eredet a bajkli omul. Az amula marna, valamint a tokhal, mely az rtkes fekete kavirt adja.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Bajk%C3%A1l-t%C3%B3
|