A Parthenon az ókori Athén megerősített központjában épült templom. A Görögországba utazó turisták egyik leggyakoribb célpontja. Szobraival a világ számos múzeumában találkozhatunk. Az ókori görög imaházak általában egyszerű, négyzet alaprajzú épületek voltak, keleti oldalukon annak az istennek a szobrával, akinek tiszteletére állították. A nagyobb templomok oszlopcsarnokokkal (perisztülionnal) voltak övezve. A Parthenon az ókori görög művészet, építészet, szobrászat remek példája.
Az épület a Kr. e. V. század közepén épült. A Parthenon dór stílusban épült, 69,5 méter hosszú, 30,5 méter széles. A belső udvaron épült cellát az oszlopcsarnok vette körül. A perisztülion 46 oszlopból állt. A homlokzati oldalon 8 oszlop látható.Az oszlopokat, a homlokzatot és a párkányokat márványból faragták, a tetőt fáből készítették. A templom építészeti elrendezése az egyszerű fatemplomok szerkezetét idézi, de megőrzi a kor technikai megoldásainak eleganciáját.
A Parthenont egy korábbi Athéné-templom helyén építették. A templomban állt Pheidiasz alkotása, egy aranyból és elefántcsontból készített hatalmas istennőszobor. Athéné Pharthenosz a háború istennője, a költők, a kézművesek, a filozófusok pártfogója volt. A Parhenon nemcsak templomul szolgált, hanem kincstár is volt egyben.
A Parthenont eredetileg valószínűleg tarka festés borította. A templomot a későbbiekben különböző célokra használták. Volt görög-ortodox, római katolikus templom, sőt mecset is. A törökök lőporraktárnak is használták. 1687-ben a velenceiek támadása során felrobbant, és a templom súlyosan megrongálódott. A XIX. században részben restaurálták. A szobrok egy része idegen múzeumokba került.
Forrás: http://vilagcsodai.hu/europa/parthenon.html
|