A Szajna partján álló Eiffel-torony Párizs legismertebb szimbólumává vált. Évente több millió turista keresi fel. Az épület jellegzetes alakja Párizs több pontjáról jól látható.
Az Eiffel-torony a technikai forradalom jelképének is tekinthető. Az ipar fejlődésének hatására az építészek új technikai megoldásokkal kísérleteztek. Számos országban több száz méter magas épületek kivitelezésével próbálkoztak.
Gustave Eiffel francia mérnök azonban kitartott meggyőződése mellett és munkatársaival 1884 végére elkészítette egy 300 méter magas torony tervét. 1886-ban pályázatot írtak ki az 1889-es párizsi Világkiállításra. A kiállítás elsődleges célja az ipari fejlődés bemutatása volt. Száz pályázó közül végül Eiffel terve nyert. A kiírás feltételei szerint a toronynak két év alatt kellett felépülnie.
Eiffel-torony építésének ötlete, illetve a megszületett tervek nem arattak osztatlan sikert Párizs lakosságának körében. A kor ismert építészeinek és művészeinek egy csoportja aláírásával, petícióban tiltakozott a megépítés ellen. A petíciót 300-an írták alá, annyian ahány méter magasra tervezték a tornyot. Egyesek az építmény kivitelezését tartották megvalósíthatatlannak, mások művészi okokból kritizálták Eiffel tervét, mondván, hogy az barbár módon el fogja csúfítani, illetve magasságánál fogva uralni fogja Párizs látképét. Annak ellenére, hogy az építkezés megkezdése után a tiltakozók egy része is megbarátkozott az épülettel, a torony a mai napig megosztja Párizs lakóit.
Az Eiffel-torony négyzetes alaprajzú, 1,6 hektár alapterületű építmény. Ma az antennával együtt a magassága 320,75 méter, 8600 tonnás. Az Eiffel-torony fémszerkezetét tizenkétezer darabból illesztették össze, pontos tervek, műszaki leírások alapján. Kora legmagasabb tornyán 250 szakember dolgozott.
első szinten éttermet rendeztek be a Világkiállítás alatt, ez volt az első számú vendéglő Párizsban. A második szinten, 116 méter magasságban a Le Figaro című újság irodái kaptak helyet. A torony huszonhat hónap alatt épült fel, és 1931-ig a New York-i Empire state Building elkészültéig a világ legmagasabb épülete volt. Eiffel kevesellte, hogy a torony csupán dísz legyen, ezért a tetejére meteorológiai berendezéseket helyezett el. Emellett a tornyot aerodinamikai kísérletekre is használta. Itt helyezték el az ország első rádió- és tévéadóját is.
A Világkiállítás ideje alatt kétmillióan keresték fel. A toronyban felvonó közlekedik, a csúcsára 1710 lépcsőfokon lehet felgyalogolni. 1964-ben Eiffel művét műemlékké nyilvánították, melyet évente több millió turista tekint meg. Az Eiffel-torony az év minden napján látogatható.
Forrás: http://vilagcsodai.hu/europa/eiffel.html
|