A knai Nagy Fal a vilg legnagyobb ember alkotta ltestmnye. A fal szaknyugati rszt legegyszerbben Pekingbl indulva kzelthetjk meg. Az szakkeleti szakaszt szintn innen, busszal kzelthetjk meg. A Nagy Fal minden idk legelkpesztbb ptszeti vllalkozsa.
Az els knai csszr Cs'in Si Huang-ti vgeztette el a hinyz szakaszok ptst, emellet rtornyok lncolatt alakttatta ki. Kr. e. 200 krl, tz v alatt kszlt el, vdve a birodakom hatrt. A csszr legjobb hadvezrt, Meng Tient bzta meg a feladattal. A mukt katonk, parasztok s eltltek vgeztk. A fal sziklkon, mocsarakon s sivatagokon keresztl hzdik, gy ptse rendkvli erfesztseket ignyelt. A kalap kt oldaln tglafalakat raktak, melyeket flddel tltttek fel. Az rtornyokon rendszeres rsg figyelt, akik hang s fnyjelzseket hasznltak. Az ptsben kzel 300 000 ember vett rszt, ami hatalmas szervezmunkt ignyelt. Az pts sorn tbb ezer ember halt meg, akiknek a testt egyszeren befalaztk. Ezrt a vilg leghosszabb temetjnek, s a knnyek falnak is neveztk. Megfelel szm katonval a fal bevehetetlen erdrenszert alkotott.
A tmadsok cskkensvel a falat kezdtk elhanyagolni. Kr. u. 607-ben, a Szui-dinasztia alatt kezdtk javtani, feljtani. A hagyomny szerint egymilli ember vett rszt a feljtsban, akiknek a fele elpusztult. A Nagy Fal jelenlegi formja a Ming-dinasztia alatt alakult ki. A fal a Po-hai bl kzelben kezddik, s Kna szakkeleti hatrvonaln hzdik a Gbi-sivatag irnyba. A kanyargs fal hossza a legazsokkal egytt krlbell 6500 kilomter. A kt vgpont kztti tvolsg lgvonalban 2450 kilomter. A knai Nagy Fal a vdelmi funkcik mellett hasznos s forgalmas kzlekedsi tvonall is vlt. A tglafalak kztti t szlessge 5,5 mter, ahol lovaskocsival is lehetett kzlekedni. A fal tlagos magassga 9 mter, a megfigyeltornyok 12 mter volt. A knai Nagy Fal a viszontagsgok ellenre is lenygz ltvnyt nyjt, emlket lltva a rgi korok nagy uralkodinak.
Forrs: http://vilagcsodai.hu/azsia/nagyfal.html
|