A cseréphadsereget a Pekingtől 1100 kilométerre délnyugatra található Hszian város közelében tárták fel. Hszian (X'ian) több ezer évig a császári Kína fővárosa volt. A városba Pekingből vonattal, vagy repülőgéppel utazhatunk. Hong-Kongból is közvetlen járat indul. A síremlék Hsziantól 31 kilométerrre van innen busszal lehet megközalíteni. A közelben, 5 kilométerre fekszik Lintung városa. Lintug város közelében 1974-ben kútásás közben találtak az életnagyságú, színes agyagkatonák darabjaira.
A feltárás során több ezer mázas cserépfigurát ástak ki a régészek. A cseréphadsereg Cs'in Si Huang-ti császár sírja közelében állt. A császárnak nagy szerepe volt a kínai Nagy Fal építésében is. A tökéletes hadrendben felállított sereg feladata a császár nyugalmának védelme, őrzése volt a halottak birodalmában. Három föld alatti építményrendszerben csaknem 8 000 figurát tártk föl: gyalogos, íjász, lándzsás és lovas katonákat, harci szekereket. A katonák 1,6-1,7 méter magasak, mindegyik egyedi arcvonásokkal rendelkezik. Egyes figurák állnak, mások támadó pozícióban térdelnek. Felszerelésük és ruházatuk is többféle. A törzs belülről üreges, végtagjaik azonban tömörek. A kezükben lévő fegyverek, valódiak, a lovakon bronzból készült zabla található. Az agyagfigurákat eredetileg színes mázzal vonták be égetés előtt, ez azonban mára megkopott.
Cs'in Si Huang-ti sírja egy 43 méter magas domb belsejében van, a cseréphadseregtől nem messze. Az építőket valószínűleg kivégezték, hogy a sír bejárata titokban maradjon. A legenda szerint az udvaroncokat, ágyasokat élve temették el, hogy a túlvilágon szolgálják a császárt. A sír építése még a császár életében elkezdődött. A nekropoliszt úgy építették, hogy császári palotaként szolgálhasson. Számos hivatalt, csarnokot és más épületeket tartalmaz. Az agyaghadsereghez hasonló, de kisebb méretű leleteket láthatunk Hszian város múzeumában. Ezek a 60 centiméteres színes szobrok egy Han-kori síremlékből kerültek elő.
Forrás: http://vilagcsodai.hu/azsia/cserephadsereg.html
|