A Tiltott Város vagy Kukung (Császári Palota) Peking központjában található, a Tien'anmen tér északi részén. Déli főbejárata a Vumen kapu, az északi oldalon a Senvu-men kapun át lehet elhagyni. Mindkét kapuhoz busz közlekedik.
A Tiltott Város tulajdonképpen császári paloták csoportja, melyet falak és árkok védtek a külvilágtól. Csak a császár és közvetlen környezete tartózkodhatott itt, mások nem juthattak be. A Tiltott Város a Ming- és Cs'ing-dinasztia idején a kínai birodalom központja volt, egészen az 1911-ig a birodalom felbomlásáig. Peking a legősibb városok közé tartozik.
A Tiltott Várost 1420-ban építették a harmadik Ming császár idején, aki Pekinget a birodalom fővárossá emelte, áttéve székhelyét Nankingból. 1644-ben a mandzsuk megbuktatták a Ming-dinasztiát, kifosztották a várost, majd megalapították a Cs'ing-dinasztiát. Az építkezést azonban tovább folytatták, új templomokat, palotákat, gyönyörű tavakat és kerteket hozva létre. A Tiltott Város a XVII. században érte el fénykorát. A paloták, kapuk, belső udvarok, patakok, kertek elhelyezését szigorú arányok és szimmetria jellemzi.
A Tiltott Városban a császár és az anyacsászárnő, az uralkodó feleségei, ágyasai, a szolgák és az eunuchok kaptak helyet. Az épületeket a tájba, a természeti környezetbe tervezték. A főépületek homlokzata és a főbejárat, a „Déli kapu" (Vumen) hátat fordít az északról jövő támadásoknak és a hideg szibériai szélnek. A belső udvart kicsiny folyó, az „Aranyvíz" szeli át, mely a Mennyei Béke Kapuja felé vezeti a látogatót.
A Tiltott Város 1997 óta a világörökség része.
Forrás: http://vilagcsodai.hu/azsia/tiltottvaros.html
|