szak-Amerika legismertebb szobrt 1886. oktber 28-n Grover Cleveland elnk avatta fel. Azta lthatjk a New York-i kiktbe rkez hajk utasai az g fel nyl Szabadsg-fklyt. Sok kivndorl szmra e szobor jelkpezte a szabadsgot, szabadulsukat az hazbl. A szobor az Amerikai Egyeslt llamok szimbluma lett.
A Szabadsg-szobrot Prizsban terveztk meg s lltottk ssze. A francia np ajndkt 1884. jlius 4-n, a Fggetlensg napjn adtk t hivatalosan az Egyeslt llamok nagykvetnek. Sztszedtk, a rszeket hajn szlltottk New Yorkba, majd hatalmas lbazatra helyezve Bedloe szigetn (ma Szabadsg-sziget) lltottk fel. A talapzatot Richard Morris Hunt amerikai ptsz tervezte, magassga 47 mter. Maga a szobor 205 tonna, 46 mter magas, a fklya cscsa 93 mterre van a fldtl. A fklyt tart jobb kz 12,8 mteres, csupn a mutatujj hossza elri a 2,4 mtert. A szobor lbnl a zsarnoksg lehullott bilincsei lthatk. Bal kezben a Fggetlensgi Nyilatkozat tbljt tartja. Ugyancsak a szabadsgot jelkpezi a korona ht sugara, a ht kontinenst krllel ht tengerre irnytva fnyt. A szobor belsejben csigalpcsn lehet feljutni a koronig, ahonnan egyedlll a panorma.
A Szabadsg-szobor talapzatban mzeumot rendeztek be 1972-ben, amely az Egyeslt llamokba rkez bevndorlknak llt emlket, valamint bemutatja az slak indinok trtnett. Audiovizulis eszkzk, modellek, fotk, rajzok, kosztmk s malkotsok segtsgvel beszmol a XX. szzadi tmeges bevndorlsrl. Elnk trul a nyugat-afrikaiak lete, akik mg rabszolgaknt kerltek az orszgba, az rek, olaszok s zsidk, akik a nagy, XIX. szzadi bevndorlhullmmal rkeztek Amerikba.
Forrs: http://vilagcsodai.hu/amerika/szabadsag_szobor.html
|