A Golden Gate Bridge a világ egyik leghosszabbfüggőhídja. Északra van San Franciscótól, a Highway 101 halad át rajta. A híd San Francisco város jelképévé vált.
A Golden Gate Bridge-et 1937. május 27-én adták át a forgalomnak. Korábban sokan lehetetlennek tartották a híd megépítését. Az építkezésen dolgozó munkások közül sokan szenvedtek baleset, mire elkészült a 2730 méter hosszú híd. Tervezője Joseph Strauss mérnök volt.
Húsz éven át a világ legnagyobb fesztávú hídjának számított, a hídfők közötti távolság 1280 méter. Még magas vízállás esetén is 227 méteres magasságig emelkednek ki a pillérek a vízszint fölé. A pillérek között feszülő drótkötelek mindegyike 91 centiméter átmérőjű, és 27 572 huzalszálból áll. A pilléreknek kötelenként 95 millió kilogramm függőleges irányú terhet kell elbírnia. Már eredetileg is narancsszínűre festették a hidat. Az acélszerkezeteknél szívesen használják a vörös vagy narancsszínű festékeket, mert ólomtartalmuk megvédi a rozsdásodástól.
A Golden Gate Bridge feltűnő színe azért is szerencsés, mert a gyakori ködös időjárásban előtűnnek körvonalai. A híd gyalogosjárdája kedvelt sétaút, a nagy autóforgalom, zaj és légszennyezés ellenére is. Gyakran látni a hidat filmeken mint díszletet a háttérben.
Ötvenedik születésnapján, 1987-ben hatalmas ünnepséget rendeztek. Ebből az alkalomból le akarták zárni a hidat a közúti forgalom elől, hogy az ünneplők gyalog sétálhassanak át rajta. Kiderült, hogy olyan sokan jöttek volna el, ami már kockázatos megterhelés lett volna, inkább eltekintettek ettől a ötlettől.
Forrás: http://vilagcsodai.hu/amerika/golden_gate_bridge.html
|